Astigmatizem je eden najbolj nerazumljenih pojmov na našem področju. Pacienti s tem izrazom opisujejo skoraj vse tegobe, od trzanja vek do plavajočih muh v vidnem polju. V resnici pa je astigmatizem dioptrijska napaka, kjer se svetloba, ki potuje skozi oko, ne fokusira enakomerno na mrežnico.
Pri normalnem nepopačenem vidu je roženica gladka in enakomerno ukrivljena v vse smeri. Pri astigmatizmu pa je roženica ukrivljena in se boči v eno stran bolj kot v drugo. Z drugimi besedami, roženica je po obliki bolj podobna žogi za ragbi, namesto nogometni, tako da je na eni strani površina bolj izbočena (bolj ukrivljena) kot na drugi strani.
Foto: Keratometer - naprava za meritev astigmatizma na roženici
Pri zdravem očesu svetloba vstopi v oko in se izostri točno na mrežnici. Pri astigmatizmu se zaradi ukrivljene roženice svetlobni žarki lomijo nepravilno, odvisno od tega, kje žarek zadane roženico. Ker se žarki ne lomijo (ukrivljajo) enakomerno v vse smeri, ena žariščna točka na mrežnici ni dosežena. Nekateri žarki niso izostreni točno na mrežnici, ampak pred ali za njo. Rezultat več žariščnih točk je popačen vid. Predmeti so videti nekoliko zamegljeni in popačeni. Vid ljudi z astigmatizmom lahko primerjamo z gledanjem skozi steklenico, ko vidimo predmete prevelike, premajhne, preozke, preširoke ali zamegljene.
Astigmatizem najpogosteje povzroči napaka na krivini roženice, lahko pa nastane tudi zaradi neenakomernega lomljenja svetlobe na leči v očesu. Astigmatizem se lahko pojavi v povezavi s kratkovidnostjo (miopija) ali daljnovidnostjo (hiperopija) in se običajno skozi življenje ne spreminja, kljub naravnim spremembam kratko- ali daljnovidnosti.
Astigmatizem je lahko tudi posledica brazgotin na roženici ali operacije. Operacija očesa lahko povzroči, da se roženica zabrazgotini ali ukrivi, kar spremeni potek svetlobe, ko vstopi v oko. Pri nekaterih bolnikih se po operaciji očesa lahko pojavi astigmatizem kot posledica kirurškega posega. Tesno zašiti šivi lahko povzročijo manjše gubanje roženice. Bolnik bo imel popačen vid ali astigmatizem dokler se mesto kirurškega posega ne zaceli ali šivi ne popustijo. Astigmatizem se običajno odkrije med rutinskim pregledom oči. Izvede se test ostrine vida, s katerim se ugotovi sposobnost očesa, da brez pomoči pravilno izostri svetlobo. Postopek, ki ga imenujemo refrakcija ali lomljenje, se uporablja za merjenje dioptrijske napake očesa (kratkovidnost in daljnovidnost) in zajema specifičen preizkus za odkrivanje, merjenje in odpravo astigmatizma. Na podlagi rezultata se določi dioptrijo za korekcijske leče, ki odpravijo kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem, kot je potrebno. |
Preberite tudi strokovni članek ? (kliknite podčrtano)KAJ JE ASTIGMATIZEM |
Sorodni članki:
- Kontaktne leče za astigmatizem