Redni pregledi oči so ključnega pomena za jasen in dober vid. So tudi pomemben pokazatelj splošnega zdravja. Ob pregledu se preveri zdravje vaših oči in lahko se najde pokazatelje drugih zdravstvenih stanj. Obstaja veliko različnih načinov za izvedbo testov pri pregledu oči.
V tem vodniku je prikazanih nekaj značilnih primerov. Vsak pregled je prirejen tako, da bo ustrezal vašim potrebam, zato ne boste deležni čisto vseh opisanih testov.
Ko greste na pregled oči, morate s sabo vzeti morebitna očala, ki jih imate, imena zdravil za oči, ki jih jemljete, in podatke o kontaktnih lečah, če jih nosite. Pregled oči običajno zajema naslednje, morda v nekoliko spremenjenem vrstnem redu:
1. Pogovor o razlogih vašega obiska
Lahko je pregled samo rutinski, lahko imate posebne težave z očmi ali vidom, morda pa vas je poslal splošni zdravnik (SZ). V ozir je treba zajeti tudi posebne zahteve vaših oči, ki so povezane z vašim delom in prostim časom. Optometrist vas bo povprašal tudi po vašem splošnem zdravstvenem stanju, zdravju vaše družine in če ima kdo v družini kakšno očesno bolezen.
2. O vašem splošnem zdravstvenem stanju in življenjskem slogu
Optometrist vas bo povprašal glede vašega zdravja, zdravja v družini, kakšno delo opravljate in kakšen je vaš življenjski slog. Razumevanje vaših potreb, povezanih z vidom, je nadvse pomembno, še toliko bolj, če so posebne težave razlog vašega obiska.
Če ne vemo, kakšna je vaša trenutna dioptrija, jo lahko naprava, imenovana lensmeter/fokometer, razbere z vaših očal, ki jo potem primerjamo z rezultati, ki jih je s pregledom dobil optometrist.
Optometrist vas bo prosil, da s table preberete črke. Za tiste, ki ne znajo brati, so testi prilagojeni tako, da ugotavljajo slike ali usklajujejo slike in črke.
V sprednji del očesa vam optometrist posveti svetlobo, da preveri stanje očesa in kako se odziva na svetlobo.
Za pregledovanje zadnjega dela očesa se uporablja oftalmoskop. S svetlobo iz oftalmoskopa optometrist posveti v oko in ko gledate v različne smeri, preveri njegovo zdravstveno stanje.
Optometrist bo preveril ali mišice, ki nadzirajo premikanje očesa, dobro delujejo.
Če potrebujete očala, da bi bolje videli, bo optometrist s skrbnim pregledom točno ugotovil, kakšno dioptrijo potrebujete. Morda vam bo posvetil v oko in vas prosil, da si pogledate črke ali slike na tabli s pomočjo različnih stekel na posebnem okvirju ali napravi.
Povečanje očesnega pritiska je lahko znak za glavkom. Obstajata dva različna načina za ugotavljanje pritiska. Pri prvem s pomočjo kapljic za kratek čas optometrist omrtviči oko, nato pa pred oko postavi posebno napravo. Pri drugem načinu pa najmanj tri-krat s posebno napravo pihne zrak v prednji del očesa. Oba postopka sta povsem neboleča.
Optometrist se bo z vami pogovoril o rezultatih in zdravstvenem stanju vaših oči. Če očal ne potrebujete, vam bo izdal potrdilo, ki to potrjuje. Če pa očala potrebujete, vam bo izdal recept za očala. Z receptom lahko nato kupite očala v kateri koli optiki.
Vprašanja za optometristaVprašate lahko kar koli vas zanima v zvezi z opravljenim pregledom, na primer:
|
PREDŠOLSKI PREGLEDI ZA OTROKE Nudimo preventivne preglede oči in vidne funkcije za predšolske otroke. Pri otrocih uporabljamo slikice namesto črk. Dioptrijo izmerimo z objektivno metodo skijaskopije - retinoskopije. Pregled očesnega ozadja, pregled očesne motorike, zenice, prisotnost škiljenja, barvni vid, konvergenco, globinski vid in stereovid. |
OTROCI IN KONTAKTNE LEČE Kontaktne leče za otroke svetujemo od 12 leta naprej. Pred pregledom za kontaktne leče morate pri nas opraviti pregled za očala, v primeru da otrokovo očesno stanje ali zrelost nista primerna, vam bomo kontaktne leče odsvetovali. |
GERIATRIČNI PREGLED VIDA ZA STAREJŠE Posebno pozornost nudimo starejšim občanom. Pri očesnem pregledu starejših si vedno vzamemo 30-minutni termin. Tudi v primeru ko je prisotna siva mrena ali starostna degeneracija makule, se potrudimo izboljšati vid z najboljšo možno očalno dioptrijo. Ko z očali ni možna izboljšava, pomagamo izboljšati vid z vidnimi pripomočki, kot so povečevalna stekla ali pa najnovejše digitalne naprave, ki lahko povečajo črke tudi več kot 100-krat. |
Dr Emil Oblak, optometrist
Sorodni članki: